top of page

KORUYUCU GÖZLÜK
LENS VE ÇERÇEVE İŞARETLEMELERİ

Çerçeve Standartları ve İşaretleri
 
Baymax koruyucu gözlüklerinin çerçeve standartları mekanik risklere karşı dayanımı gösteren EN-166 Avrupa koruyucu standardı kullanılmaktadır. Standart işareti genel olarak çerçevelerin sapının iç kısmındaki alanda bulunmaktadır.
Örnek olarak, W EN166 FT CE işareti gözlük çerçevesinin düşük enerjili ve yüksek ısılı parçacıkların
çarpması durumuna karşı mukavemetli olduğunu gösterir
 
3 (Sıvı Koruması): Kapalı gövde gözlüklerde sıvılara karşı sızdırmazlık ve koruma sağlar.
4 (Toz Koruması): Kapalı gövde gözlüklerde 5 mikrondan büyük toz parçacıklarına karşı mukavemet sağlamaktadır.
5 (Toz Koruması): Kapalı gövde gözlüklerde 5 mikronu geçmeyen büyüklükteki toz parçacıklarına karşı mukavemet  sağlar.
 
S (Artırılmış Sağlamlık): Koruyucu gözlük çerçevesi 6mm çapında ve 0.86gr ağırlığında olan ve 12 m/s hızla çarpan ufak veya büyük cisimlere karşı mukavemetli olduğunu ifade eder.
F (Düşük Enerjili Darbeler): Koruyucu gözlük çerçevesinin 6 mm çapında ve 0.86 gr ağırlığında olan ve 45 m/s hızla çarpan parçacıklara karşı dayanıklı olduğunu gösterir.
B (Orta Enerjili Darbeler): Koruyucu gözlük çerçevesinin 6 mm çapta ve 0.86 gr ağırlığında olan ayrıca 120 m/s hızla çarpan mini parçalara karşı mukavemetli olduğunu ifade etmektedir.
A (Yüksek Enerjili Darbeler): Koruyucu gözlük çerçevesinin 6 mm çapında ve 0.86 g ağılında olan ve 190 m/s hızla çarpan parçacıklara karşı dayanıklı olduğunu gösterir.
T (Yüksek Isılı Parçacıklar): Mekanik mukavemet işaretinin (A, B, F) bitişiğinde yer alır ve aşırı sayılabilecek sıcaklıktaki  parçacıklara karşı lensin mukavemetli olduğunu ifade eder.
 
Standartları ve İşaretleri
 
Baymax lens standardı, lensin çarpma durumu, çizilme ve buğu yapma gibi mekanik risk faktörlerine ve çeşitli radyasyon ışınlarına karşı sağladığı mukavemet ve aynı zamanda lens kalitesinin yani ışığın kırılma derecesinin düşüklüğünü ifade etmektedir.
 
Çarpma, Isı, Çizilme ve Buğulanmaya Karşı Dayanıklılık
 
Lensin ufak, yüksek hızlı parçacıkların çarpmasına, çizilme ve buğu yapmasına karşı direncini, EN 166 Avrupa standardı tarafından belirlenmiş olan işaretler gösterir.
Örnek olarak, 2C - 1.2 W 1 FT KN CE işareti olan bir koruyucu gözlük düşük enerjili ve yüksek sıcaklıktaki parçacıkların çarpmasına, çizilmeye ve buğuya dayanıklıdır.
 
S (Artırılmış Sağlamlık - Genel Amaçlı): Koruyucu gözlük çerçevesinin 22mm çapında ve 43 gr ağırlığını geçmemiş olan ayrıca 12 m/s hızla çarpan minimal parçalara karşı mukavemetli olduğunu ifade etmektedir.
 
F (Düşük Enerjili Darbeler): Gözlük lensinin 6 mm çapında ve 0.86 gr ağırlığında olan ve 45 m/s hızla çarpan parçacıklara karşı dayanıklı olduğunu gösterir.
B (Orta Enerjili Darbeler): Gözlük lensinin 6mm çapta ve 0.86gr ağırlığında olan ve 120 m/s hızla çarpan küçük parçalara karşı mukavemetli olduğunu ifade etmektedir.
Bu sınıf genel olarak standartlaşmış koruma gözlüklerinde izlenen en yüksek koruma seviyesidir.
A (Yüksek Enerjili Darbeler): Gözlük lensinin 6 mm çapında ve 0.86 g ağılında olan ve 190 m/s hızla çarpan parçacıklara karşı dayanıklı olduğunu gösterir.
Bu sınıf genel olarak koruma vizörlerinde rastlanan en yüksek mukavemet seviyesidir.
 
T (Yüksek Isılı Parçacıklar): Mekanik mukavemet işaretinin (A, B, F) bitişiğinde yer alır ve aşırı sayılabilecek sıcaklıktaki (-5 / +55 °C) parçacıklara karşı lensin mukavemetli olduğunu ifade eder.
K (Çizilme Direnci): Mekanik koruma işaretinin (A, B, F) bitişiğinde yer almaktadır ve gözlük lensinin çizilmeye karşı mukavemetli olduğunu ifade eder.
N (Buğulanma Direnci): Mekanik mukavemet işaretinin (A, B, F) bitişiğinde yer alır ve gözlük lensinin
buğulanmaya karşı mukavemetli olduğunu ifade eder.

Radyasyon Işınlarına Karşı Koruma
 
Koruyucu gözlük lensinin ultraviyole ve kızılötesi ışınlara karşı sağladığı mukavemeti gösterir. Bu koruma sınıfları EN 207 ve EN 208 standartları mecbur kılan, lazer gibi aşırı güçlü ışınlar ile çalışmayı kapsamamaktadır.
Örnek olarak, 6 - 1.2 W 1 FT KN CE işareti taşıyan koruyucu gözlük solar radyasyona, kızılötesi ışınlara karşı mukavemet sağlamaktadır.
 
2 (UV Filtresi): EN 170 Avrupa standartlarına göre UV koruması sağlamaktadır.
Renklerin görünümünü değiştirebilir ve renk ayrımı konusunda zorluk oluşturabilir.
2c veya 3 (İyi Renk Ayrımlı UV Filtresi): EN 170 Avrupa normuna çerçevesinde UV koruması sağlamaktadır. Renklerde bozulmaya yapmadığı için renk algılamasını zorlaştırmamaktadır.
 4 (IR Kızılötesi Işın Koruması): EN 171 Avrupa normuna göre koruma sağlar. Isının yüksek olduğu ortamlarda IR kızılötesi ışınlara karşı mukavemet sağlar.
5 (UV Ultraviyole Işın Koruması): EN 172 Avrupa normuna göre %100 ultraviyole koruması sağlar. IR kızılötesi koruma sağlamaz.
6 (UV Ultraviyole ve IR Kızılötesi Işın Koruması): EN 172 Avrupa standardına göre %100 ultraviyole korumasıyla beraber, IR kızılötesi koruma sağlamaktadır.
 
Lens Rengi ve Işık Geçirgenliği
 
Koruyucu gözlük lensinin rengi direkt olarak ışık geçirgenliğini belirtmemekle beraber  genellikle şeffaf, mavi ve sarı gibi renklere sahip lensler yüksek ve orta geçirgenlik seviyesine sahipken, füme renkli ve ayna görünümdeki lensler düşük ve çok düşük ışık geçirgenliği sunmaktadır.
2C - 1.2 W 1 FT KN CE işareti bulunan koruyucu gözlük yüksek oranda ışık geçirgenliği sağlamaktadır.
 
1.2 (Yüksek Geçirgenlik): %74.4 - %100 arasında ışık geçirgenliğine sahiptir.
1.7 (Orta Geçirgenlik): %43.2 - %58.1 arasında ışık geçirgenliğine sahiptir.
2.5 (Düşük Geçirgenlik): %17.8 - %28.1 arasında ışık geçirgenliğine sahiptir.
3.1 (Çok Düşük Geçirgenlik): %8 - %17.8 arasında ışık geçirgenliğine sahiptir.
 
Lens Kalitesi
 
Lens kalitesi lensini ışığı kırma miktarına göre belirlenir. Koruyucu gözlük lens, ışığı ne kadar az kırıyor ve etkisini azaltıyorsa, o kadar kalitelidir ve daha uzun süreli kullanımı mümkündür.
2C - 1.2 W 1 FT KN CE işaretlendirmesine sahip koruyucu gözlük yüksek oranda mercek kalitesine sahip olmakla, uzun süreli kullanım mümkündür.
 
 
 
1 (Yüksek Mercek Kalitesi): Işığı kırma seviyesi düşük (± 0.06 diyopter) olduğundan uzun süreli kullanıma uygundur.
2 (Orta Mercek Kalitesi): Işığı kırma seviyesi orta (± 0.12 diyopter) seviyede olduğundan aralıklarla kullanılması uygundur. Uzun süre süren kullanımlarda göz bozulmaları gibi çeşitli sıkıntılara neden olabilir.
3 (Düşük Mercek Kalitesi): Işığı kırma seviyesi çok yüksek (±0.25 diyopter) olduğundan sadece gerektiğinde kullanılmalıdır. Uzun süren kullanımda baş dönmesi ve göz bozulmaları gibi çeşitli sıkıntılara neden olabilir.

bottom of page